Το Σχολικό έτος 2023-2024 πραγματοποιήθηκαν τα εξής προγράμματα

1) Αγωγής  υγείας  Υγιεινή Διατροφή και Φυσική Δραστηριότητα, κρίσιμοι παράγοντες διατήρησης Υγείας και προαγωγής της Ευεξίας και της Ποιότητας ζωής ΕΔΩ

2) Έθιμα  Ήθη και Έθιμα του Πάσχα στη Ρούμελη ΕΔΩ

Την Πέμπτη 18-4-2024 οι μαθητές του Γελ Αταλάντης  καθάρισαν την παραλία στην Σκάλα Αταλάντης και δημιούργησαν αφίσα με θέμα: Την Ρύπανση του περιβάλλοντος.

Πανελλήνια δράση καθαρισμού δασών. Κυριακή 14-4-2024 Let's do it Greece

Οι μαθητές του Γελ Αταλάντης συμμετείχαν ενεργά σε εθελοντική δράση για τον  καθαρισμό των Δασών που διοργάνωσε ο Δήμος Λοκρών.

Την Πέμπτη 4-4-2024 , το Γελ Αταλάντης, με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας , πραγματοποίησε σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου σε συνεργασία με την θεολόγο-MSc θεολογίας ειδικής αγωγής.

Η εισηγήτρια έχει βραβευθεί , ως αρμόδια αντιδήμαρχος του Δήμου Λαρισαίων, από την Πανελλαδική Φιλοζωική Περιβαλλοντική Ομοσπονδία, για τις δράσεις φροντίδας των αδέσποτων Λάρισας.

Την ίδια ημέρα έγινε συζήτηση από την ανωτέρω εκπαιδευτικό σε όλες τις τάξεις και ενημέρωσε τους μαθητές για τα δικαιώματα των ζώων και το θεσμικό πλαίσιο σχετικά με τα ζώα συντροφιάς.

Δικαιώματα των ζώων ΕΔΩ

Παρουσίαση ΕΔΩ

Σχολική Εορτή 25ης  Μαρτίου

Την παρασκευή 22-3-2024 έγινε η σχολική γιορτή  της 25ης  Μαρτίου. Είχαμε την τιμή να επισκεφτεί το Σχολείο μας και να μιλήσει στους μαθητές , ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Φθιώτιδας κ.κ. Συμεών. Στο τέλος της γιορτής, οι μαθητές της Γ Γυμνασίου και Γ Λυκείου παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς.

Κώδικας διαδικτυακής συμπεριφοράς