σχολειο 001

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Το Γυμνάσιο Αταλάντης ξεκινά την ιστορία του τον Οκτώβριο του 1920, λειτουργώντας με 4 τάξεις.Στεγαζόταν  σε διώροφο ενοικιαζόμενο κτίριο του Α. Γεροθανάση μέσα στην πόλη.

Ο Ν.Γαρδίκης ήταν ο πρώτος γυμνασιάρχης. Το 1929 μεταφέρθηκε και λειτούργησε σε δημόσιο κτίριο, νότια της Εκκλησίας της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος και έγινε εξατάξιο το 1930.

Το 1968-69 το Γυμνάσιο συνεχίζει την λειτουργία του σε ένα νέο κτίριο, δεξιά του δρόμου Αταλάντη-Λιβανάτες,μέχρι και σήμερα. Απαρτίζεται πλέον από 3 τάξεις Γυμνασίου και 3 τάξεις Λυκείου.

Από το Λύκειο Αταλάντης έχουν αποφοιτήσει μαθητές και μαθήτριες που έχουν διακριθεί ως επιστήμονες, επιχειρηματίες, αλλά κυρίως έχουν σημαντική προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.

Η μικρή αυτή ιστορική αναδρομή στοχεύει στη γνώση του παρελθόντος , που πάντα στηρίζει το παρόν και το ταυτοποιεί.

Πληροφορίες:  Κρητικού Ανθή ΠΕ02